Træner i gymnastikforening
“Hvad er der ikke sket med Tasja (7 år) bare på et halvt år? Nu kan hun lave harehop og kolbøtter, og hun er blevet meget gladere.”
(Hilsen til BROEN-forening)
BROEN Lolland hjælper med kontingent og udstyr til fritidsaktiviteter, så børn og unge får mulighed for at være aktive i et lokalt fritidstilbud. Vi har et aktivt samarbejde med de foreninger og klubber, som børnene deltager i fritidsaktiviteter i.
BROEN Lolland samarbejder med medarbejdere i Lolland Kommune, især SSP, sundhedsplejersker, lærere, pædagoger, kontaktpersoner m.fl. samt Sundhedsfremme, Integration og Kultur og Fritid.
Vi har samarbejdsaftaler med diætistafdelingen på Nykøbing Falster Sygehus og Julemærkehjemmet i Skælskør.
Gå-foreningen Strejferne arrangerer GLAD-event til fordel for BROEN Lolland. Og hvert år deltager BROEN Lolland med et antal deltagere i LADYWALK i Nakskov. Desuden samarbejder vi med foreninger, der har lidt andre aktiviteter end BROEN, hvilket bevirker, at vores fælles indsats får en endnu større virkning.
Desuden er FamilieRINGEN (Dansk Folkehjælp) en vigtig samarbejdspartner.
I 2021-24 var vi inddraget i projekter om brobygning til foreningslivet med Lolland Kommune og DGI Storstrømmen.

Vælg din kommune herunder og gå til din lokale BROEN-forening.
Faxe
Frederikshavn
Frederikssund
Greve
Guldborgsund
Haderslev
Halsnæs
Hedensted
Herlev
Hillerød
Horsens
Høje-Taastrup
Køge
Lolland
Lyngby-Taarbæk
Mariagerfjord
Nyborg
Næstved
Odense
Randers
Ringkøbing-Skjern
Rudersdal
Silkeborg
Skive
Slagelse
Stevns
Struer
Svendborg
Sønderborg
Tønder
Varde
Vejen
Vejle
Vordingborg
Aalborg
Aarhus