Sådan arbejder vi

BROEN Køge samarbejder med kommunen, SSP, foreninger og klubber. Vores kontaktperson Peter Poulsen tager sig af det praktiske vedr. div. indkøb m.m.
Vi stiftede foreningen den 12-12-2012 og hjalp de første i starten af 2013.
Vi giver støtte til udstyr/kontingent, til ture med holdet og andet, vi synes er et godt formål til gavn for børns trivsel.
2016: BROEN Køge har givet støtte til: 135 unge. Et flot resultat.
2017: Vi har støttet 204 siden årsskiftet vi har samtidig uddelt 55 fritidspas.
2018: Der er givet støtte 184 gange, og vi har udelt 73 fritidspas.
2019: Vi har hjulpet 232 unge, samt udleveret 102 fritidspas
2020: Er startet godt med hjælp til 17 unge og udlev. 37 fritidspas.
2021: Så er der kommet gang i den igen efter vi har kørt på lavt blus grundet Covid 19. Vi har hjulpet 141 personer og udleveret 74 fritidspas, det syntes vi er ret godt med den store nedlukning over hele landet.
2022: Er det ikke blevet til så meget på hjælpeområdet, men vi har hjulpet de unge mennesker  med div. udstyr 151 gange og udleveret 94 fritidspas, men vi ser frem til at hjælpe mange flere fremover.
I alt har vi siden 2016 registreret og hjulpet 1398 unge direkte, samt udleveret 490 af kommunens fritidspas, med en fantastisk hjælp fra vore sponsorer – en stor tak til jer.

Den gode historie

Mor til Tasja på 7 år

“Hvis vi ikke fik hjælp fra BROEN, ville vi højst have råd til at lade et af vores børn gå til gymnastik. Og det ville være synd for de andre to.”

(Om støtte fra BROEN-forening)

Mor til pige

“Sofie har spillet nu fem år med jeres støtte, og hun bliver ved. Hun kunne ikke spille, hvis I ikke støttede op om det, da jeg ikke har økonomi til det pga. sygdom og studie. Så jeg takker så meget.”

(Hilsen til BROEN Vejle)

Elmin 13 år

“Jeg kan godt lide at spille fodbold, fordi det er sjovt, og fordi jeg er sammen med mine venner. På fodboldskolen lærer jeg nye teknikker sammen med dem, jeg spiller i klub med. Det er også sjovt at lære nye at kende.”

(Om støtte til fodboldskole fra BROEN Lolland)

Mor til ridepige

“Jeres støtte er altafgørende. Det ville ikke kunne lade sig gøre uden. Hun er så glad for ridning, at hun ikke snakker om andet – ‘hest, hest og mere hest’ 🙂 Vi er bare så taknemmelig over for jeres hjælp!”

(Hilsen til BROEN Halsnæs)

Mor til basketdreng

“Basketball har givet ham et trygt og støttende fællesskab, styrket hans selvværd og haft en positiv indvirkning på hans skolegang. Din hjælp har betydet, at han gennem basket er blevet motiveret til at yde sit bedste i skolen ligeså vel som på basketbanen. Hans forbedrede selvværd har givet ham modet til at tage nye udfordringer op – både på banen og i klasselokalet.”

(Hilsen til BROEN Herlev)

Nahom 9 år

“Træningen er det bedste. For så bliver man bedre til at spille. Jeg har også fået mange venner. Der er flere på holdet, som går i min klasse, og jeg har også lært nogen fra de andre skoler at kende.”

(Om støtte til fodbold fra BROEN Rudersdal)

Sundhedsplejerske i kommune

“Jeg vil lige give dig en tilbagemelding omkring Teis. Han har nu været afsted på Helteskolen i Hillerød to fredage – i dag er tredje gang.
Mor fortæller meget begejstret om Heltetræningen, og at Teis er så glad for at gå der. Han refererer til det hele tiden og øver sig på de yoga- og kampsportøvelser, han har lært. Jeg er så glad på Teis’ vegne, og det er lige det rigtige for ham. Han får der redskaber til at styrke sit selvværd.”

(Hilsen til BROEN Halsnæs)

Mor til pige på 9 år

“Kære BROEN Haderslev! Jeg vil gerne takke for den hjælp, I har været for min datter og jeg. Det har gjort vores liv til et bedre sted, at I har hjulpet med den økonomiske byrde til kontingentet til ridning. Jeg gik psykisk ned, da jeg uventet mistede min mor. Jeg måtte have hjælp til min datter, hun kom i pleje i et år. Mit hjerte har blødt over, at jeg skulle melde hende ud, så hun igen blev offer for min sygdomshistorie. Hun fortjener at være barn og lege og ride for glædens skyld – ikke for at glemme, men for at udvikle sig. Tak fordi I har givet os magien i hverdagen og hjulpet med, at vi igen kan leve et godt og trygt liv.”

(Hilsen til BROEN Haderslev)

Dreng 17 år

“Det er fedt at gå til sport og være sammen med sine venner.”

(Om at gå til sport med støtte fra BROEN)