02/05/2017

Golf for sjov med seriøst efterspil

Jelling Musikfestival inviterer hvert år til en social dag i hyggeligt selskab for samarbejdspartnere på golfbanen i Jelling. Hvert år den første lørdag i maj, og hver gang med den underliggende motivation også at samle penge ind til humanitært velgørende arbejde, der oftest er målrettet børn, unge og familier. Dette år er det til fordel for udsatte børns fritidsliv og den lokale golfklub.

Golf med et formål

Der er netop åbnet for tilmeldingen til årets udgave af golfturneringen, hvor de indsamlede penge bliver givet til BROEN Danmark og til Jelling Golfklub.

I 2016 overrakte Lars ”Charlie”Mortensen (tv) en check på kr. 25.000,- til Læger uden Grænser (foto: Jelling Musikfestival)

“Vi startede traditionen i 2008, hvor festivalen fyldte 20 år. Det var et kombineret ønske om at støtte Jelling Golfklub, der som festivalen bygger på medlemmernes frivillige indsats, og så ville vi gerne lave lidt hygge og sjov for en række af vores mellemledere og samarbejdspartnere, der normalt har meget travlt under festivalen,” fortæller Lars “Charlie” Mortensen, direktør for Jelling Musikfestival.

Vinderen spiller gratis

Et lille tremands udvalg satte sig sammen for at brainstorme over arrangementet, og dér fødtes idéen om en sjov holdkonkurrence, hvor hvert hold har en sponsor, der skal betale efter holdets placering i konkurrencen. Det vindende hold spiller gratis, mens navne-sponsorerne for de øvrige hold må donere penge, som gives videre til et velgørende formål. Deltagerne på det vindende hold får en flot vandrepokal og ikke mindst håneretten, der kan bruges under festivalen.

”Vi ønsker i år at støtte BROEN Danmark, der som uafhængig organisation arbejder for at hjælpe udsatte børn og unge til en aktiv fritid. BROENs frivillige lokalforeninger hjalp i 2016 cirka 4.000 børn til en meningsfuld fritid med sport, spejder, musik, teater eller anden aktivitet i fritiden sammen med jævnaldrende kammerater og voksne rollemodeller,” siger Charlie.

Ud over Jelling Musikfestivals bagland er turneringen åben for alle interesserede golfspillere. I alt er der blevet plads til 116 deltagere. Deltagerne betaler 300 kr, hvor de 225 kr gives til BROEN Danmark, og 75 kr går til Jelling Golfklub. Jelling Musikfestival betaler selvfølgeligt også et beløb til golfklubben for lån af banen.

Traditionen tro er der fuldt hus, og golfklubben i Jelling er den første lørdag i maj ramme om en hyggelig dag med golf, levende musik, mad, festivalquiz og sjove præmier – og ikke mindst den eftertragtede vandrepokal med tilhørende håneret!

Find mere om golfturneringen hos Jelling Golfklub

Find mere om Jelling Musikfestival