Ambassadør Emil Holm

Emil Holm, 28 år, er professionel triatlet i SHS/Svømmeklubbens Tri-afdeling. Emil er født og opvokset på Stevns, hvor han har dyrket sin sport siden han var 13 år gammel. I dag træner han selv sammen med sin far de unge teenagere – Dinoerne – i klubben på Stevns, hvor han fungerer både som coach og holdleder.

Emil brænder for sin sport, og Tri-klubben er hans andet hjem, ja faktisk er hele hans familie involveret.  Emil trænes af sin far, Lars Ole Holm, og søsteren Anne er også professionel triatlet. Foreningslivet og fællesskabet med de andre i klubben betyder alt ….som Emils fars siger: ”vi frivillige lever for de gode oplevelser med andre mennesker”. Emil og hans familie har netop her i maj 2025 modtaget Stevns Frivillighedscenters Frivilligpris, som normalt bliver givet til en enkeltperson, men altså i år til en hel familie. Så brænder man altså for det!

At være en del af et fællesskab, om det så er idræt, dans, spejder, musik osv., er uden tvivl med til at forme os som mennesker. Derfor vil Emil også gerne medvirke til, at børn og unge kan blive glade for sport, også selv om de kommer fra en familie, hvor der enten ikke er penge til at gå til noget, eller hvor der ikke er tradition for det.

Vi er utroligt glade for og stolte over, at kunne byde Emil inden som ambassadør for BROEN Stevns. Vi er sikre på, at han kan være med til at sprede budskabet om, at også udsatte børn og unge har en mulighed for at gå til sport og andre fritidsaktiviteter med økonomisk støtte fra os.

Du kan følge Emil på hans instagramprofil

her

 

 

 

 

Find side om ambassadører for BROEN Stevns

Den gode historie

Mor til pige

“Jeg vil bare lige sige jer tusind tak for jeres hjælp! Min datter er helt enormt lykkelig for sit nye fodboldtøj og især skoene. Som mor ønsker man intet andet, end at ens børn er lykkelige – så i dag fik jeg intet mindre end et ønske opfyldt. Det havde jeg ikke klaret uden jeres hjælp. Hun har længe snakket om de sko – for de andre på holdet havde jo nogle smarte nogle … så at hun kunne få lov at gå ind og vælge sine egne smarte sko var bare lykken. Tusind tusind tak!”

(Om støtte fra BROEN Guldborgsund)

Mor til pige

“Jeg ved simpelthen ikke, hvad jeg som mor ville have gjort uden hjælpen og støtten fra BROEN Vejle. Min datter lever og ånder for fodbolden, men jeg studerer og har bare ikke pengene til fodboldsko, camps eller træningen. Men hun kan det hele, fordi Susanne og Oliver fra BROEN Vejle holder hendes mod oppe og støtter hende. Hun er bare blevet så god og ser frem til træning og camps.”

(Hilsen til BROEN Vejle)

Mor til to piger

“Mine to piger, Maria og Laura, er meget glade for at gå til spejder. Det er ikke blot en sund fritidsinteresse ude i det fri. Spejderne giver dem en masse oplevelser, som både styrker deres selvtillid og sociale kompetencer. De mødes en gang om ugen med deres respektive grene, og udover det deltager de i en del arrangementer, ture og overnatninger hele året rundt. Højdepunktet i spejderlivet er sommerlejr, og det har begge piger efterhånden prøvet nogle gange. De er ‘vokset’ meget hver gang, de har været afsted. Jeg er meget glad for, at de har fundet den interesse, og jeg er stolt over at se dem tage udfordringer og udvikle sig igennem spejderlivet. Samtidig er jeg så glad og taknemmelig for, at sådan en organisation som BROEN er med til at gøre, at det overhovedet kan lade sig gøre at sende pigerne afsted. Uden den økonomiske hjælp ville det være svært at støtte op omkring deltagelse i alle de fantastiske tiltag, spejderforeningen udarbejder og tilbyder.”

(Hilsen til BROEN Halsnæs)

Mor til Tasja på 7 år

“Hvis vi ikke fik hjælp fra BROEN, ville vi højst have råd til at lade et af vores børn gå til gymnastik. Og det ville være synd for de andre to.”

(Om støtte fra BROEN-forening)

Mor til fire børn

“Tusind tak for den støtte, I har givet min familie. Jeres hjælp giver mine børn glæde og får dem til at føle sig som andre børn. Vi har haft mange dage, hvor vi ikke har haft penge til mad, og siden vi kom til Danmark, har jeg købt brugt tøj og sportstøj til mine børn i Røde Kors. Jeg er glad for, at der er mennesker som jer!”

(Hilsen til BROEN Lyngby-Taarbæk, der støtter familiens fire børn i alderen 7 til 12 år til henholdsvis karate, gymnastik og fodbold.)

Mor til børn på 11 og 14 år

“Jeg har ikke selv råd til, at de går til noget. Så jeg er meget glad for hjælpen. Det er sundt for børn at gå til noget sammen med andre børn – i stedet for at sidde derhjemme.”

(Aktiv Fritid i Vejle Kommune)

Træner i gymnastikforening

“Hvad er der ikke sket med Tasja (7 år) bare på et halvt år? Nu kan hun lave harehop og kolbøtter, og hun er blevet meget gladere.”

(Hilsen til BROEN-forening)

Dreng 10 år

“Gik til svømning før, det er ikke så dyrt – der skal ikke hele tiden købes nyt tøj og sko. Kunne godt tænke mig at gå til badminton sammen med min bror Lasse og fodboldskole næste år. Har ikke prøvet endnu, da min mor ikke kan køre mig derover. Hilsen Nikolaj.”

(Om støtte fra BROEN)

Mor til børn

“Livskvalitet til mine børn: BROEN Vejle gør en kæmpe forskel til fordel for mine børn. De kan takket være BROEN beholde deres sociale liv med de fritidsaktiviteter som bidrager til deres livskvalitet og aktive og sunde liv. De får mulighed for at indgå i relationen på lige fod med deres kammerater, og den vej kan de opnå at få følelsen af fællesskab, det at være en del af noget betydningsfuldt. Det at få fornemmelsen af, at fodboldholdet som eksempel ikke lykkes, uden at jeg også deltager, er den bedste følelse du kan give et barn, som mangler lidt selvtillid. ‘Jeg er en del af fællesskabet, jeg er med til at lykkes’. Ved at de eksempelvis nu har fået mulighed for at deltage i spejderlejr og fodboldskole i deres sommerferie, kan de efter sommerferien fortælle stolt om deres oplevelser i ferien – de er del af fællesskabet og følelsen af at være en del af det.”

(Hilsen til BROEN Vejle)

    Ambassadør Emil Holm

    Jeanette-2-webJeanette Ottesen er tidligere elitesvømmer på det danske landshold. Hun er født i 1987 og kommer fra Lyngby. Jeanette har været ambassadør for BROEN siden 2016.

    “Min sport har betydet utroligt meget for mig, og jeg vil gerne gøre noget for, at flere børn og unge også får glæde af en sport og det fællesskab, som er i en klub med idræt som omdrejningspunkt.
    Jeg håber, at jeg ved at være ambassadør for en lille organisation som BROEN kan medvirke til, at også børn fra udsatte familier med få ressourcer kan få nogle af de fantastiske oplevelser med sport og kammerater, som jeg selv har haft med min sport.”

    Derfor har Jeanette Ottesen sagt ja til at være ambassadør for BROEN og sprede budskabet om, at også udsatte børn og unge har en mulighed for at gå til sport og andre fritidsaktiviteter med støtte fra BROEN.

    Find omtale af indslag på Go’Morgen Danmark med Jeanette Ottesen

    Foto: Helle Lindvig Fogt, copyright BROEN Danmark 2016.

    Danmark-1

    Tilmeld BROEN Nyhedsbrev

    Find privatlivspolitik for BROEN Danmark