Sådan arbejder vi

BROEN samarbejder med kommune, foreninger og klubber.

Når en henvendelse er modtaget, sikrer vi os, at de formelle ting er på plads. Vi skal registrere barnets navn, adresse, evt. telefonnummer og forældres/værges telefonnummer.

Vi vurderer om barnet opfylder kriterierne for at få hjælp. Vi kigger på, om den, der henvender sig, er professionel og nøgtern og allerede har vurderet, at det er oplagt at støtte barnet. Hvis henvendelsen kommer fra private eller barnets egen familie, er vi nødt til at undersøge nærmere, om barnet opfylder kriterierne.

Forældrene skal inddrages og godkende, at barnet hjælpes til at deltage i den ønskede aktivitet.

Når vi vurderer en ansøgning om støtte, benytter vi følgende kriterier:

• Barnets egen motivation
• Barnets praktiske mulighed for at deltage og blive fastholdt i aktiviteten
• Barnets udsathed eller risiko for udsathed
• Forældrenes økonomiske situation
• Prisen i forhold til udbyttet og mulige alternativer

I visse tilfælde inddrager vi sportsklubben/foreningen i overvejelserne for at sikre, at der bliver taget godt imod et barn, der måske ikke har mulighed for opbakning hjemmefra.

Den endelige støtte til barnet sker ved, at BROEN Guldborgsund overtager indbetalingen af kontingent for barnet. Der udbetales aldrig kontanter.

Ud over den nævnte model for støtte til børn kan vi på lignende vis give hjælp til rekvisitter og beklædning. Vi kan også bruge midler på at arrangere aktiviteter for børn i målgruppen eller på anden måde yde tilskud til foreninger og lignende, som fremmer aktiviteter, der lever op til BROENs formål.

Find folder om BROEN Guldborgsund: Broen Guldborgsund pjece

Den gode historie

Træner i gymnastikforening

“Hvad er der ikke sket med Tasja (7 år) bare på et halvt år? Nu kan hun lave harehop og kolbøtter, og hun er blevet meget gladere.”

Mor til pige

“Jeg ved simpelthen ikke, hvad jeg som mor ville have gjort uden hjælpen og støtten fra BROEN Vejle. Min datter lever og ånder for fodbolden, men jeg studerer og har bare ikke pengene til fodboldsko, camps eller træningen. Men hun kan det hele, fordi Susanne og Oliver fra BROEN Vejle holder hendes mod oppe og støtter hende. Hun er bare blevet så god og ser frem til træning og camps.”

Frivillig i BROEN Horsens

“En pige på 11 år ringer til en af BROENs frivillige en lørdag formiddag og spørger grædende, om hun kan låne penge til en busbillet til Vejle, hvor hun skal deltage i et sportsstævne. Den frivillige vælger at hente pigen og køre hende til Vejle. Da han spørger, om ikke hun kan låne pengene af sin mor, som hun bor alene med, svarer hun med tårer i øjnene: ‘Det ved jeg ikke. Hun gik på Klods Hans (værtshus) i torsdags, og jeg har ikke set hende siden.’ ”

Pige 9 år

“Jeg er rigtig glad for at gå til gymnastik, og jeg har lært mange at kende og fået nogen nye, gode venner.”

Elmin 13 år

“Jeg kan godt lide at spille fodbold, fordi det er sjovt, og fordi jeg er sammen med mine venner. På fodboldskolen lærer jeg nye teknikker sammen med dem, jeg spiller i klub med. Det er også sjovt at lære nye at kende.” (om støtte til fodboldskole fra BROEN Lolland)

Poul Nyrup Rasmussen

Poul Nyrup Rasmussen, protektor for Det Sociale Netværk og tidligere statsminister i Danmark

“Alle børn og unge har brug for venskaber og brug for at være i positive fællesskaber. De skal møde engagerede voksne ildsjæle, som er gode rollemodeller for dem. De får et frirum. De bliver værdsat. Og de får nogle redskaber, som gør dem aktive – også når de skal vælge uddannelse og finde sig en plads i samfundslivet.” (Overrækkelsen af Børnesagsprisen til BROEN, København 2015)

Forælder

“Vi er en stor famillie, men pengene er desværre ikke store. Mine børn ville gerne gå til gymnastik, men det var for dyrt. Så sundhedsplejersken sagde, at hun ville kontakte BROEN Lolland, som ringede tilbage til mig, og nu har jeg nogle meget glade børn, der går til redskabsgymnastik i Nakskov. Vi ved jo alle, hvor vigtigt det er at bevæge sig, så vi er fysisk sunde, men også hvor vigtigt det er at være glade og sociale, så psyken er sund. De er fantastiske, og gør et fantastisk stykke arbejde.”

Pige 8 år

”Jeg synes, det er sjovt at gå til fodbold. Jeg har fået nogle nye venner ovre i fodboldklubben. Jeg leger nogle gange med dem. Jeg har haft en af mine venner fra fodboldklubben over hos mig på besøg, og det var sjovt. Vi legede sammen. Så jeg har det sjovt, når jeg er til fodbold.”

Emma 14 år

“Hej Susanne. Det har været helt vildt dejligt, at BROEN Vejle har været klar fra starten af opholdet på julemærkehjemmet til at hjælpe os. Jeg har kunnet træne i Loop Fitness, når vi nu var hjemme så mange dage til påske. Det betyder rigtig meget, at nu, hvor jeg er kommet hjem, var der styr på fitness, jeg kan gå til, min plan er at træne 3 gange i ugen. Jeg har gerne villet cykle i skole for at få den motion med også, og det var helt vildt dejligt, at I så hurtigt sørgede for cykler til os. Jeg er rigtig glad for den hjælp, I har givet mig og håber, mange flere får samme hjælp. Fra jeg tog af sted 17. april og til nu, har jeg tabt 11 kg. Hilsen Emma” (om samarbejde mellem julemærkehjemmet i Hobro og BROEN Vejle)