Støt Broen Danmark - Min konto

2. september 2019

Lars kåret som Årets Herlevit

Lars Nybroe fra BROEN Herlev er netop blevet kåret som Årets Herlevit af Fonden Herlev Bladet.

Lars Nybroe som Årets Herlevit

Lars Nybroe (i midten) med beviset på titlen som Årets Herlevit. Til venstre ses sidste års modtager af prisen, til højre er direktør Steffen Glaas fra Herlev Bladet (foto: Henrik Lüthcke/Herlev Bladet)

Kåringen skete lørdag den 31. august under festugen i Herlev. I forbindelse med afsløringen fik årets modtager disse ord med på vejen:

“Tak for den fantastiske indsats, du gør for vores by. Tak for den fantastiske indsats, du gør for vores børn og unge. Du er et forbillede og det mest naturlige valg til Årets Herlevit,” sagde Herlev Bladets direktør Steffen Glaas til Lars Nybroe.

Lars har været med siden starten af BROEN Herlev i 2011 og er den primære drivkraft i foreningens lokale indsats.

Find omtale af Årets Herlevit i Herlev Bladet den 2. september 2019