Mark O. Madsen, der er MMA-kæmper og ambassadør for BROEN Guldborgsund, har doneret 10.000 kroner til udsatte børns fritid.

Mark O. Madsen overrækker sammen med sin kone og promotor Maria gavebeviset til Lau Jensen og Henrik Spuur fra BROEN Guldborgsund. (foto: BROEN Guldborgsund)
Donationen skete ved et arrangement lørdag den 2. februar i Maribo, hvor Mark O. Madsen fortalte om forberedelserne til sin kommende kamp den 9. marts 2019. BROEN Guldborgsund var inviteret med til at modtage gavebeviset.
Pengene kommer fra Mark O. Madsens kamp i december 2018, som han vandt. Modstanderen vejede for meget ved indcheckningen til kampen og måtte derfor aflevere en del af sin hyre til Mark O. Madsen, der straks donerede beløbet til BROEN Guldborgsund.
Find mere om kampen i december og donationen hos Ekstra Bladet den 15. december 2018
Vi siger en stor tak for støtten!